Odbrojavanje do dolaska „Кosovke devojke“ u Leskovac je počelo. U toku su završne pripreme za doček jednog od najvažnijih dela srpske likovne umetnosti. Postavljaju se izložbeni i promotivni materijali, uređuje izložbeni prostor i sprovode sve neophodne aktivnosti kako bi remek-delo Uroša Predića bilo predstavljeno na način dostojan njegovog značaja.

Čuvena „Кosovka devojka“ biće izložena u Galeriji Narodnog muzeja Leskovac 25. i 26. juna, u okviru programa Prestonica kulture Srbije 2026. godine.

To delo ima posebno mesto u nacionalnoj kulturi i kolektivnom pamćenju srpskog naroda. Dolazak u Leskovac predstavlja izuzetan kulturni događaj, budući da slika gotovo nikada ne napušta depo Muzeja grada Beograda. Tradicionalno se jednom godišnje, povodom Vidovdana, izlaže pred publikom, ali po pravilu ostaje u Beogradu, zbog čega je gostovanje u našem gradu retka prilika da je građani južne Srbije vide izvan prestonice.

Slika je nastala 1919. godine, neposredno nakon završetka Prvog svetskog rata, po narudžbini Кola srpskih sestara. Na platnu je prikazana devojka u narodnoj nošnji koja kleči pored ranjenog Orlovića Pavla, pridržavajući mu glavu dok ga poji vodom iz zlatnog kondira. Potresna scena zasnovana na motivima kosovskog ciklusa narodne epike simbolizuje humanost, požrtvovanost i snagu naroda u najtežim istorijskim trenucima.

Više od jednog veka nakon nastanka, „Кosovka devojka“ ostaje jedan od najprepoznatljivijih simbola srpskog identiteta i kulturnog nasleđa, zbog čega njeno gostovanje predstavlja privilegiju za sve ljubitelje umetnosti, istorije i tradicije.

Posetioci će ovo znamenito delo moći da pogledaju tokom gorenavedenih datuma od 9 do 22 časa.

Dragi čitaoci, ako želite da budete u toku i saznate prvi najnovije vesti,
preuzmite aplikaciju STAV-a za Android.

STAV

FREE
VIEW